You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Ortognátní chirurgie

Ortognátní chirurgie

Chirurgická úprava profilu obličeje

U některých pacientů je léčba pouze rovnátky nemožná.

Proč?

Odpověď spočívá ve špatném postavení a velikosti kostí , které zuby nesou. Dá se to přirovnat k situaci pasažérů v automobilu. Je-li auto příliš prostorné, je mezi lidmi velký prostor. Naopak, pokud byste chtěli vměstnat pasažéry z dodávky do Fiatu 500, budou nejen namačkaní, ale někteří si budou muset lehnout přes sebe, aby se vešli. Tuto situaci je nutno řešit v týmu, který se skládá z čelistního chirurga a ortodontisty.

Jak léčba probíhá?

Obvykle se pacienti obrátí na svého stomatologa, který je odešle ke specialistovi v oboru ortodoncie (rovnátka). Ten pokud při vyšetření zjistí nejen zubní problém, ale i problém v postavení čelistí, osloví čelistního chirurga a spolu naplánují léčbu. Ta spočívá v předléčení rovnátky napevno, jakmile je situace příznivá pro operaci, čelistní chirurg provede operaci na jedné nebo obou čelistech a následuje opět doléčení rovnátky.Obstrukční spánková apnoe

Toto onemocnění je známi jako tzv. nemoc „chrápačů“. Tito lidé nevyhledávají pomoc ortodontistů, ale většinou ORL specialistů a spánkových laboratoří. Jediné, co je trápí je chrápání a tzv. spánková apnoe, tj. situace, kdy dojde k zástavě dechu během spánku a po delší či kratší pauze se dýchání obnoví. Příčinou je zapadnutí kořene jazyka , který uzavře přívod vzduchu do plic a tím brání okysličování krve. Společným příznakem pacientů je obezita, pocit nevyspání po probuzení, změny nálad, často trpí poruchou metabolismu glukózy (někdy až cukrovkou), mají náběh na ischemickou chorobu srdeční, případně prodělali infarkt nebo mozkovou příhodu. Tito lidé dosti často končívají se speciálním dýchacím přístrojem, který jim během noci zajišťuje zásobování těla kyslíkem. Jedná se o velmi nepohodlnou pomůcku, kterou stejně většina pacientů netoleruje. Tímto se však vystavují statisticky vyšší pravděpodobnosti úmrtí dříve než lidé,kteří tímto onemocněním netrpí.

Možným řešením je opět předléčení rovnátky a předsunutí horní a dolní čelisti tak, aby se prostor okolo kořene jazyka více otevřel a tito lidé netrpěli zapadáním kořene jazyka. Samozřejmostí je nutnost úpravy hmotnosti a zbavení se ev. zlozvyku kouření.

Pro objednání provedení zákroku si vyberte ordinaci